تبلیغات
خان کندی یك - مطالب آبان 1391
خان کندی یك
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

به گزارش منابع خبری از خان كندی، به دنبال كاهش محسوس دمای هوا و سردشدن ناگهانی آن كه از ساعات پایانی عصر روز یكشنبه مورخه 21/8/91  آغاز شده بود موج سرما و هوای مه آلود همراه با بارش باران و برف روستای خان كندی و ارتفاعات اطراف مناطق تولون را در برگرفت.

پوشش برفی کوههای خان کندی

 به گزارش خان كندی خبر به نقل از منابع محلی به دنبال افت 10 تا 15 درجه ای دما اولین برف پائیزی، خان كندی و ارتفاعات تولون را سفید پوش كرده و اهالی ناچار به استفاده از وسایل گرمازا شدند.اگرچه بارش برف موجب خوشحالی كشاورزان دیمكار این مناطق گردید اما برودت هوا و یخبندان مشكلاتی را به همراه داشته بطوریكه دامداران منطقه مجبور به نگهداری دامها در دامداری گردیدند كه در برخی موارد با مشكل كمبود علوفه دامی مواجه شدند همچنین رانندگان در برخی از نقاط راههای مواصلاتی تولون- خان كندی مجبور به استفاده از زنجیر چرخ شده و در برخی از ساعات شب نیز تردد وسائط نقلیه متوقف گردید.به گفته اهالی خان كندی معمولا زمستانها بارش برف موجب مسدود شدن راه ارتباطی این روستا می شود كه تا اواسط بهار بسته می ماند.

طبق اعلام منابع خبری هم اكنون كلیه راههای مواصلاتی تولون-خان كندی باز است و رفت و آمد درآنها جریان دارد بارشها متوقف شده و هوای ابری و مه آلود بر منطقه حاكم است.

 اهالی خان كندی  به كلیه گردشگران و دوستداران طبیعت خان كندی توصیه می نمایند كه در شرایط كنونی از سفرهای غیر ضرور به منطقه و سفر به ارتفاعات مجاور خان كندی به منظور چیدن قارچ یا سایر موارد اجتناب نمایند. 

 لازم به ذكر است كه روستای خان كندی با ارتفاع 1670 متر از سطح دریا در بخش مركزی شهرستان گرمی استان اردبیل در مجاورت روستای مرزی تولون واقع شده است و به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد اقلیمی و شرایط مطلوب آب و هوایی در مواقعی از سال بویژه در فصلهای بهار و پاییز مرغوب ترین نوع قارچ طبیعی با عطر و بو و طعم استثنایی در ارتفاعات و كوههای مجاور آن می روید.

نوع مطلب : جاذبه‌های گردشگری خان کندی، خان کندی خبر، 
برچسب ها : خان کندی، خانکندی، اولین، برف، پاییز، زمستان، کاهش دما،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 24 آبان 1391 :: نویسنده : خان کندی یك
شنبه 20 آبان 1391 :: نویسنده : خان کندی یك

  

 جهت اطلاع از آب و هوای خان کندی اینجا کلیک کنید.

خان کندی

نمایی از طبیعت زیبای روستای خان كندی

نوع مطلب : تصاویر خان کندی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 آبان 1391 :: نویسنده : خان کندی یك
به علت وجود مراتع سرسبز پوشیده از انواع گلهای رنگارنگ، از اواسط بهار خان‌کندی پذیرای زنبورداران بوده و محل مناسبی جهت پرورش زنبور و تولید عسل می‌باشد و بهمین جهت بهترین و مرغوب‌ترین نوع عسل درمنطقه و شهرستان گرمی مغان در روستای خان‌کندی تولید و تحت عنوان عسل خان کندی در بازارهای شهر گرمی و سایرنقاط به فروش می‌رسد که از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است.

عسل خان کندی

نوع مطلب : جاذبه‌های گردشگری خان کندی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 آبان 1391 :: نویسنده : خان کندی یك

مراتع سرسبز و ارتفاعات روستا پوشیده از انواع گَوَن یونجه و شبدرکوهی است. گون گیاهی است بوته‌ای، کوتاه و بالشتکی به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر که در ارتفاعات و کوه‌های خان‌کندی به وفور یافت می‌شود و تراوه‌های این گیاه کتیرا نام دارد. گون‌های روستای خان‌کندی از نوع خاردار با خارهای بلند و پراکنده و گونه دیگر از نوع گَوَن سبز با خارهای کوتاه بهم فشرده‌است که اهالی این نوع گَوَن را اصطلاحا کیرپی گَوَنی یا گَوَن جوجه تیغی می‌نامند و هرکدام در منطقه خاص خود می‌روید و دارای ریشه بلند وطویلی بوده که در دل خاک فرو می‌رود بطوریکه کندن گَوَن کاری سخت و طاقت فرساست.

ازآنجائی که گَوَن قابلیت اشتعال خوبی دارد اهالی در زمستانها و هوای سرد با آتش زدن گَوَنها خود را گرم می‌نمایند و در قدیم الایام برخی از اهالی منطقه با کندن گَوَن و فروش آن امرار معاش نموده روزگار می‌گذرانیده‌اند.

گون خان کندی

خان کندی - شبنم

ادامه مطلب


نوع مطلب : جاذبه‌های گردشگری خان کندی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 آبان 1391 :: نویسنده : خان کندی یك

از مهم‌ترین کوه‌های رشته کوه صلوات‌داغی در اطراف روستای خان‌کندی می‌توان قلی تاش (قولاداشی) با ارتفاع ۲۵۸۰ متر و قبله داشی با ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا را نام برد که در جنوب روستا واقع شده‌اند و نقش بسزایی درتعدیل آب و هوای منطقه ایفاء می‌کنند به طوریکه با آغاز بارش در فصول سرد این کوه‌ها سفیدپوش شده و انبوهی از برف روی آن‌ها می‌نشیند که در فصول گرم از ذوب‌شدن برف این کوه‌ها معروف‌ترین رودخانه فصلی شهر گرمی بانام رودخانه تولون (تولون چای - Tolon Chay) پدید می‌آید که در سال‌های قبل از لوله‌کشی آب به شهر گرمی نقش عمده‌ای در تامین آب این شهر برعهده داشت.


خان کندی

خان کندینوع مطلب : جاذبه‌های گردشگری خان کندی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 آبان 1391 :: نویسنده : خان کندی یك
روستای خان‌کندی بدلیل واقع شدن در دامنه کوه قبله داشی دارای مراتع سرسبز و پوشیده از انواع رستنی‌ها و گیاهان دارویی و گلهای رنگارنگ و برکه هاو چشمه‌های آب سرد خودجوش مسکن اعصاب و روان و جویبارهای جاری بوده که همه ساله پذیرای میهمانان و گردشگران از اقصی نقاط کشور می‌باشد که برای گذراندن تعطیلات و استراحت به خان‌کندی سفر می‌نمایند.

اسامی نقاط محل مهم گردشگری

 1.  گلی
 2. آرپا چوخوری
 3. یورد
 4. تولکی تپه‌سی
 5. چوخور
 6. قوشه دره
 7. یهر یوردی
 8. اوین اوستی
 9. ایماش یری
 10. قبله داشی
 11. خان بولاغی
  خان یوردیقالغانلو

نوع مطلب : جاذبه‌های گردشگری خان کندی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 آبان 1391 :: نویسنده : خان کندی یك
اشغال روستاهای خان کندی و تولون در جریان جنگ جهانی دوم

نیروهای ارتش سرخ در تاریکی شب از مرز گذشته و کلیه روستاهای مرزی از جمله خان کندی،عزیزلو و  تولون را محاصره کرده بودند... 

طبق برنامه، بامداد سوم شهریور سال ۱۳۲۴حدود ساعت 4 یا 10/4 صبح واحدهایی از نیروهای ارتش شوروی با حمایت هواپیماها از چندین نقطه مرزی از جمله آزادلی، آشاغا وان، یوخاری اینی، ارتفاعات اطراف تولون تا چوون گونش و… به منطقه حمله می نمایند.

آقای میرسیاب نصیری از معمرین روستای تولون چگونگی حمله روسها را چنین بیان نمودند: «صبح اول وقت روسها بعد از حمله به تولون ابتدا یکی از اهالی را گروگان گرفته و از ایشان برای تصرف پاسگاه بعنوان راهنما استفاده می نمایند. صدای گریه و هیاهوی مادر ایشان بسیاری از اهالی را از خواب بیدار می كند و اهالی با مشاهده حمله روسها به ارتفاعات اطراف روستا فرار میكنند. در پاسگاه تولون كه آن موقع در مركز روستا و در خانه یكی از اهالی بنام «شاهمار» مستقر بوده بر اثر انفجار نارنجك توسط روسها رئیس پاسگاه كه مجید علیقلی نام داشته به همراه یكی از سربازان بنام احمد، شهید و بقیه پنج سرباز پاسگاه اسیر میشوند سپس پاسگاه سقوط و وسایل و تجهیزات و حتی دو اسب پاسگاه هم به غنیمت روسها درمی آید. در این موقع یك هواپیمای سیاه رنگ روسی وارد حریم هوایی تولون میشود كه روسها با منور به آن علامت می دهند و بعد از آن هواپیما یكسره بطرف گرمی می رود. در تولون یكی از اهالی بنام میرعزیز حسینی هم هنگام فرار از روستا در «قوردلی دره» مورد اصابت تیر قرار گرفته و شهید می شود. اهالی تا دو روز جرات آمدن به روستا را نداشته اند تا اینكه بعد از آن آمده و جنازه شهدا را در قبرستان دفن می نمایند و از آن سالها پنجشنبه هر هفته، مردم سر مزار ایشان رفته و به روح آن مرزداران فاتحه نثار می كنند. چند سال بعد از انقلاب توسط رئیس پاسگاهی بنام «جیلوده» مقبره آنها به شكل امروزی درست می شود».

منابع:ابراهیمی،سید محمد،۱۳۹۱،مغان در جنگ جهانی دوم نشریه "یاشیل مغان"، شماره‌ 149

 • خاطرات جنگ جهانی دوم؛ چرچیل، ص66
 •  پژوهشی در جغرافیای مغان؛ صص 15و349
 •  مغان در گستره تاریخ؛ عزیزالله قلمی،ص 346
 •  فصلنامه فرهنگ دارالارشاد اردبیل، شماره 8، تابستان و پائیز 1380 ص 83
 •  تاریخ روابط خارجی ایران؛ عبدالرضا هوشنگ مهدوی، ج 1، ص401
 •  روزنامه اطلاعات شماره 4630 بتاریخ 29/5/1320 
 • گذشته چراغ راه آینده است؛ جامی، صص 21 و22
 • سالنامه دنیا؛ اسناد وزارت خارجه آمریكا،صص
 • گرمی نیوز:http://germinews.mihanblog.com/post/28
 • نوع مطلب : تاریخچه خان کندی، خان کندی خبر، 
  برچسب ها :
  لینک های مرتبط :
  جمعه 12 آبان 1391 :: نویسنده : خان کندی یك


  ( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
  درباره وبلاگ

  خان کندی یك جهت انتشار مطالب اختصاصی مرتبط با روستای خان کندی گرمی و سایر اخبار و رویدادهای مهم منطقه راه اندازی شده است.
  مدیر وبلاگ : خان کندی یك
  نویسندگان
  نظرسنجی
  آیا موافق وجود چند وبلاگ برای خان کندی هستید؟

  جستجو

  آمار وبلاگ
  کل بازدید :
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :